Google+ Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie: Sprawozdanie z konferencji

Sprawozdanie z konferencji


SPRAWOZDANIE
Z KONFERENCJI METODYCZNEJ
„PROJEKT EDUKACYJNY ”.

zorganizowanej w dniu 08 czerca 2010 roku dla nauczycieli bibliotekrzy bibliotek szkolnych powiatu głogowskiego

                


Cele konferencji:

1.Zapoznanie bibliotekarzy szkolnych z metodą projektu edukacyjnego
2.Wykorzystanie projektu edukacyjnego w pracy bibliotekarza
3.Organizacja konkursów w bibliotece szkolnej

Przebieg konferencji:

Konferencję poprowadziła Irena Kubiak – konsultant ODM. Uczestniczyło w niej 32 nauczycieli bibliotekarzy powiatu głogowskiego ze wszystkich rodzajów szkół.


Do udziału zaproszony został Pan Bogusław Mielcarek – nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 3 w Głogowie, który poprowadził pierwszą część spotkania,  przedstawiając zebranym przebieg i organizację autorskiego projektu edukacyjnego zatytułowanego „Katyń...ocalić od zapomnienia” . Przedstawił bibliotekarzom przebieg prac związanych z realizacją projektu a następnie omówił poszczególne etapy jego realizacji w szkole i poza szkołą. Całość swojego wystąpienia zilustrował prezentacją multimedialną, która w doskonały sposób podsumowała omawiany temat, oraz wystawą najciekawszych prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie .


 W trakcie prac nad projektem okazało się, że bardzo szybko wyszedł ona poza ramy szkolne. Nadspodziewanie bardzo wielu uczniów wykazało zainteresowanie ogłoszonym konkursem plastycznym. Odbyło się szereg imprez towarzyszących takich jak: konferencja, konkurs plastyczny a na końcu na terenie szkoły posadzono dęby symbolizujace wydarzenia katyńskie. Przedsięwzięcie Pana Bugusława Mielcarka zostało dostrzeżone przez władze miasta, pozyskał on wielu sponsorów a najciekawsze,że udało się znaleźć kilkanaście rodzin katyńskich, które dotąd pozostawały anonimowe. Nauczyciele bibliotekarze mogli zapoznać się z harmonogramem projektu, etapami i sposobem jego realizacji  oraz wynikami a także dalszymi planami związanymi z kontynuacją projektu.


W drugiej części konferencji bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie- Panie Janina Banaś oraz Alicja Godlewska, zaprezentowały przygotowaną wcześniej dla uczestników konferencji wystawę, obrazującą wyniki międzyszkolnego konkursu na najciekawszy  ekslibris , który od 6 lat organizowany jest przez nie w bibliotece szkolnej. Wystawa nagrodzonych prac pokazała jak bardzo udział w konkursie rozwinął zainteresowania dzieci. Pani Janina Banaś przedstawiła początki swojej pracy nad przebiegiem konkursu a następnie prace nad przygotowaniem finału, metody zdobywania sponsorów, prace komisji konkursowej . Pani Alicja Godlewska przedstawiła zebranym najciekawsze prace w poszczególnych latach ,omówiła kryteria, którymi kierowano się przy wyłanianiu zwycięzców. Bardzo ciekawe okazało się pokazanie różnorodności  technik, których używali uczniowie przy wykonywaniu prac plastycznych.


Podsumowania konferencji dokonała Irena Kubiak – konsultant ODM. Poinformowała zebranych, że z powodu zbyt małej ilości zgłoszonych chętnych nie odbędzie się planowana wcześniej wycieczka do Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej i Mediateki we Wrocławiu. Irena Kubiak omówiła także postępy prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela i sytuacją bibliotek szkolnych w związku z propozycjami łączenia ich z bibliotekami publicznymi.


2 marca 2010 roku w siedzibie ZG ZNP w Warszawie, odbyło się spotkanie kierownictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej ZG ZNP oraz kierownictw Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych przy ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przedstawicieli Wojewódzkich Bibliotek Pedagogicznych. Dyskusji przysłuchiwali się redaktorzy "Biblioteki w Szkole", "Poradnika Bibliotekarza", "Głosu Nauczycielskiego".
Celem spotkania było wypracowanie zasad współpracy i współdziałania w zakresie przeciwstawiania się likwidacji bibliotek szkolnych i przekształcania ich w biblioteki publiczne. Podczas spotkania wypracowano propozycję zmian w ustawie o systemie oświaty, a także powołano zespół do opracowania standardów funkcjonowania biblioteki szkolnej. Przyjęte ustalenia w zakresie zarówno zmian legislacyjnych, jak i strategii wspólnych działań stały się podstawą do zorganizowania  wspólnej konferencji z udziałem przedstawicieli Sejmu, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem konferencji było omówienie koniecznych zmian w prawie oświatowym, które zagwarantują funkcjonowanie w szkole bibliotek szkolnych w godzinach pracy szkoły.


Irena Kubiak zachęciła bibliotekarzy szkolnych do śledzenia zawartości czasopism bibliotekarskich oraz szerszego zainteresowania sytuacją bibliotek szkolnych w mediach. Najbliższe miesiące bowiem zadecydują o ich nowej roli i przyszłości.


Zebrani nauczyciele bibliotekarze w wypełnionych arkuszach ewaluacyjnych bardzo dobrze ocenili organizację konferencji.


Na koniec zebrani obejrzeli zorganizowane dla nich wystawy biblioteczne.


                                                                       Irena Kubiak – konsultant ODM      

0 komentarzy:

ul. Jedności Robotniczej 10
67 - 200 Głogów

Nie ma dzieci, są ludzie. 2012 - Rok Janusza Korczaka.