Google+ Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie: Sprawozdanie z konferencji

Sprawozdanie z konferencji


SPRAWOZDANIE
Z KONFERENCJI METODYCZNEJ
 „WARTOŚCI EDUKACYJNE KOMIKSU”

zorganizowanej w dniu 23 lutego 2010 roku dla bibliotekarzy bibliotek szkolnych powiatu głogowskiego

Prowadzący: Irena Kubiak – konsultant ODM w Głogowie


Cele konferencji:
  • Zapoznanie bibliotekrzy szkolnych z historią komiksu ze szczególnym uwzględnieniem komiksu historycznego
  • Wykorzystanie komiksu na lekcjach, w konkursach, projektach edukacyjnych
  • Przekazanie nauczycielom bibliotekarzom  bieżących  informacji o najnowszych  wydarzeniach z zakresu bibliotekarstwa


Przebieg konferencji:

       W konferencji udział wzięło 30 bibliotekarzy bibliotek szkolnych  powiatu głogowskiego. Przywitała wszystkich mgr Barbara Krzywulicz – dyrektor PCPPPiDN. Dalszą część konferencji poprowadziła Irena Kubiak – konsultant ODM w Głogowie.
 Do udziału zaproszono także Panią Agnieszkę Skrycką – mgr bibliotekoznawstawa – bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie, która przeprowadziła I część spotkania.
Pani Agnieszka Skrycka przygotowała prezentację multimedialną pokazującą w bardzo ciekawy sposób,  historię polskiego komiksu od jego  początków do boomu komiksowego. Pokazała różne rodzaje komiksu, jego rozwój szczególnie w okresie powojennym. Przybliżyła zebranym znaczenie tekstów narratora oraz wypowiedzi postaci  (w dymkach). Pokazała wiele ciekawych przykładów książek komiksowych, które ukazały się na naszym rynku wydawniczym.
W drugiej części swojej prezentacji, Pani Agnieszka Skrycka  przedstawiła sposoby wykorzystania  komiksu  w edukacji. Zaprezentowała nauczycielom bibliotekarzom wiele możliwości zastosowania go na lekcjach języka polskiego, informatyki a także w innych przedmiotach. Bibliotekarze mieli także możliwość zapoznania się z przykładową lekcją,  na której uczniowie tworzyli komiks. Została ona opracowana  przez nauczycielkę Gimnazjum nr 5 w Głogowie, która swoją propozycję metodyczną  zamieściła w czasopiśmie „Wychowanie Techniczne w Szkole.”

Prowadząca, na koniec odpowiedziała na pytania zadne przez bibliotekarzy oraz przekazała zebranym bibliografię artykułów z czasopism znajdujących się w zbiorach  Biblioteki  Pedagogicznej w Głogowie przedstawiających problematykę komiksu.

W przerwie konferencji bibliotekarze zwiedzili wystawę książek „Terapia ukryta     w słowach”, którą  przygotowała  Pani Ewa Biernasiuk – nauczyciel-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie.


Drugą część konferencji poprowadziła Irena Kubiak – konsultant ODM d/s bibliotekoznawstwa.
 Poruszyła następujące problemy:
1.      Poinformowała bibliotekarzy o śmierci Pani dr Jadwigii Andrzejewskiej – bibliotekoznawcy, nauczyciela akademickiego, autorki książek z zakresu bibliotekarstwa
2.      Zachęciła bibliotekarzy do wzięcia  udziału w ogłoszonym przez czasopismo   „Biblioteka w Szkole” konkursie dla bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, organizowanym przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i redakcję „Biblioteka – Centrum Informacji”.
Podstawowymi celami konkursu jest: popularyzacja twórczości literackiej nauczycieli bibliotekarzy, motywowanie do pracy nad własnymi zdolnościami, promocja uzdolnionych twórców.
1.      Zainteresowała zebranych problemem otwartych zasobów edukacyjnych.Podała strony internetowe gdzie można na ten temat znaleźć wiele informacji.
2.      Przedstawiła założenia projektu „Otwórz książkę”-  cyfrowej kolekcji  współczesnych książek naukowych, udostępnionych przez autorów, którzy chcą z pomocą nowych technologii zwiększyć dostępność publikacji naukowych.
Projekt „Otwórz książkę” jest prowadzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania na Uniwersytecie Warszawskim (ICM UW), w ramach programów Creative Commons Polska oraz Biblioteka Wirtualna Nauki.
1.      Omówiła projekt planowanej wycieczki do Wrocławia. Bibliotekarze zwiedziliby Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną oraz Mediatekę Wrocławską
2.      Zachęciła do wzięcia udziału w warsztatch z zakresu biblioterapii, które poprowadziłaby Pani mgr Genowefa Surniak z Wrocławia. Koszt warsztatów – ok.120,00 zł.
3.      W końcowej części zainicjowała dyskusję z bibliotekarzami nad przyszłością bibliotek szkolnych i prób ich łączenia z bibliotekami publicznymi, w kontekście ostatnich wypowiedzi Ministra Kultury Zdzisława Zdrojewskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej Pani Katarzyny Hall. Bibliotekarzy poinformowali także o tym, w jaki sposób realizują zajęcia biblioteczne w szkole, po wprowadzeniu zmian                  w podstawie  programowej.

Na koniec wszystkim zebranym został przekazany zestaw bibliograficzny  z zakresu biblioterapii – opracowany przez Panią mgr Barbarę Sękowską – nauczyciela bibliotekarza Biblioteki  Pedagogicznej w Głogowie.

                                                                                  Irena Kubiak

0 komentarzy:

ul. Jedności Robotniczej 10
67 - 200 Głogów

Nie ma dzieci, są ludzie. 2012 - Rok Janusza Korczaka.