Google+ Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie: SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW METODYCZNYCH DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK SZKOLNYCH POWIATU GŁOGOWSKIEGO

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW METODYCZNYCH DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK SZKOLNYCH POWIATU GŁOGOWSKIEGO

„Nowoczesne metody prowadzenia zajęć w bibliotece szkolnej”

Termin – 24 lutego 2009 roku.



W warsztatach, które poprowadziła Irena Kubiak – konsultant ds. bibliotek, uczestniczyło 30 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych powiatu głogowskiego. Zajęcia odbywały się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej Głogowie przy ul. Jedności Robotniczej 10.

W pierwszej części Pani Irena Kubiak przedstawiła bibliotekarzom podstawowe zmiany w tablicach UKD, które nastąpiły w roku 2006.

Uczestnicy zostali zapoznani ze zmianami poszczególnych symboli UKD w dziewięciu podstawowych działach wprowadzonych do najnowszych tablic – UDC-P058.

Szczególnie dużo uwagi poświęcono przedstawieniu sposobów tworzenia nowych symboli w dziale 37:

Oświata

Pedagogika

Wychowanie

Szkolnictwo

Wykorzystanie wolnego czasu.

Zmiany w tym dziale najbardziej powinny interesować bibliotekarzy szkolnych, ponieważ muszą ich dokonać w swoich katalogach bibliotecznych. Bardzo ważnym momentem w tej części warsztatowej było przedstawienie zebranym prezentacji multimedialnej zatytułowanej: Zasady tworzenia symboli złożonych w dziale 37.

Uczestnicy mieli okazję prześledzić wszystkie zmiany w symbolach UKD, które zostały zamieszczone w nowych tablicach. W dziale 37 jest ich naprawdę dużo.

Prezentację wykonała i przedstawiła Pani Urszula Lewocka – nauczyciel – bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie.

Celem drugiej części warsztatów było zapoznanie uczestników z nowoczesnymi metodami pracy w bibliotece szkolnej.

Tą część warsztatową poprowadziła Pani Maria Chachuła – nauczyciel – bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Nielubi.

Przedstawiła ona bibliotekarzom metody tworzenia i wykorzystania w bibliotece prezentacji multimedialnej oraz stosowanie w pracy z uczniem metody projektów. Bibliotekarze mogli obejrzeć projekt jej autorstwa z zakresu historii mediów: „Od jaskiniowego malowidła do komputera”.

W ciekawy sposób pokazała bibliotekarzom także stosowanie metody WebQuestu w pracy z uczniami w bibliotece oraz podzieliła się swoim doświadczeniem w organizowaniu konkursów bibliotecznych jako formy zachęty do czytania literatury.
Na koniec przekazano uczestnikom warsztatów materiały szkoleniowe, które być może przydadzą się im w bieżącej pracy: wykaz prac Pani Marii Chachuły opublikowanych w czasopiśmie „Biblioteka w Szkole” oraz wykaz wybranych działów katalogu rzeczowego według nowej UKD proponowanych do bibliotek szkolnych.



Irena Kubiak
konsultant ds. bibliotek

P.S. Aby obejrzeć zdjęcia z warsztatów proszę kliknąc na tytuł posta :)

0 komentarzy:

ul. Jedności Robotniczej 10
67 - 200 Głogów

Nie ma dzieci, są ludzie. 2012 - Rok Janusza Korczaka.